JAK ROZWIJAĆ MOTORYKĘ DUŻĄ DZIECKA W DOMU?

Kasia • 27 marca 2020

Motoryka duża czyli każda aktywność, która angażuje wszystkie partie naszego ciała. Niezbędny element prawidłowego rozwoju dziecka. Temat szczególnie istotny teraz, gdy wirus zamknął nas w domach.

Jak możemy sami, w domowych warunkach zadbać o zdrowie naszych pociech i przy okazji sami świetnie się bawić?

Nie od dziś wiadomo, że ruch jest nieoceniony jeśli chcemy utrzymać zdrowie. Ćwiczenia z zakresu motoryki dużej w sposób najbardziej efektywny rozwijają układ nerwowy młodego człowieka.

Zanim dziecko posiądzie umięjętności w zakresie precyzyjnych ruchów dłoni, jakich wymaga np. chwytanie, pisanie, rysowanie czy zawiązywanie butów musi najpierw opanować koordynację dużych partii ciała.

Coraz częściej diagnozowane zaburzenia motoryczne to w dużej mierze efekt nowego stylu życia, jaki dzieci przejmują niestety od nas – rodziców. Ilość czasu jaki spędzamy przed komputerem często jest czasem “ukradzionym” fizycznej aktywności.

Trudna sytuacja z jaką wszyscy się teraz mierzymy czyli konieczność pozostania w domu z powodu koronawirusa, na pewno nam nie pomaga aby więcej się ruszać i zarażać ruchem swoje dzieci.

Rozwijanie motoryki dużej dziecka z poduchopuzzlami Nice Time

Jednak to, że nie pomaga nie musi oznaczać, że nic nie możemy z tym zrobić. Wystarczy trochę dobrych chęci i pomysł.

Poniżej podsuniemy Wam jeden z nich.

ZACHĘCAMY WAS DO ZABAWY Z PODUCHOPUZZLAMI

To nie są zwykłe poduszki. Ich kształt, rozmiar, kolory i wzory oraz możliwości wykorzystania sprawiają, że to świetna propozycja dla dzieciaków w różnym wieku.

Poduchopuzzle to pianka w obszyciu z bezpiecznej, atestowanej tkaniny. Nie mają żadnych ostrych krawędzi a ich wysokość (10 cm) dobrze izoluje od podłoża ale nie stanowi ryzyka przy ewentualnym upadku.

Zacznijmy od tego, do czego można je wykorzystać:

  • z kilku połączonych poduch stworzysz barwną, miękką matę. Bezpiecznie możesz położyć na niej swojego maluszka. Może na niej próbować podnosić główkę, obracać się a nieco starsze podejmie naukę siadania. Różne wzory i faktura obszycia (np. połączenie gładkiej i pikowanej tkaniny) zachęcą dziecko do odkrywania nowości: będzie próbowało chwytać, raczkować i turlać się w interesującym je kierunku. To pierwsze ważne ćwiczenia z zakresu dużej motoryki.
  • 2-3-latek będzie miał frajdę z pierwszych prób łączenia poduszek ze sobą. 
Małe dziecko układa poduchopuzzle Nice Time

Być może podejmie już wyzwanie aby budować z nich także przestrzenne budowle. Poduchopuzzle są dość duże (50 x 50 cm) ale lekkie więc dziecko w tym wieku poradzi sobie z ich podnoszeniem i przekładaniem. 

Zabawy na poduchopuzzlach Nice Time
  • Wypustki są w takim rozmiarze, żeby idealnie wpasować się w rączkę małego  budowniczego i wyprofilowane w taki sposób aby solidnie łączyły ze sobą, nie rozjeżdżały i stawiały pewien opór przy próbie rozłączenia. To kolejna porcja zdrowej gimnastyki dla Twojej pociechy.
  • Starszaki matę z poduchopuzzli mogą wykorzystać do ćwiczeń gimnastycznych np. fikołków albo jako materac ochronny przy drabinkach czy ściance wspinaczkowej. Z pojedynczych poduch ułóżcie tor przeszkód. Taki slalom to dobra okazja do potrenowania zmysłu równowagi, poprawi gibkość i koordynację wzrokowo-ruchową.

A CO JEŚLI PODUCHOPUZZLE SIĘ POBRUDZĄ?

Spokojnie! Każdy pokrowiec można zdjąć i wyprać. Służy temu ukryty pod materiałową listwą zamek. Szyjemy je również w wersji wodoodpornej – przy najmłodszych dzieciach, warto ją rozważyć.

Pamiętajcie o ruchu każdego dnia!

Przekazujcie swoim zachowaniem dobre wzorce dzieciakom. Poduchopuzzle to tylko jedna z szeregu propozycji i jeśli przypadnie Wam do gustu, to będzie nam bardzo miło.

Trzymajmy się zdrowo!

Materac ochronny z poduchopuzzli Nice Time
Rozwijanie motoryki dużej dziecka z użyciem poduchopuzzli Nice Time

Zapraszamy Cię do naszego sklepu