JAK ROZWIJAĆ MOTORYKĘ DUŻĄ DZIECKA W DOMU?
Kasia • 27 marca 2020
Motoryka duża czyli każda aktywność, która angażuje wszystkie partie naszego ciała. Niezbędny element prawidłowego rozwoju dziecka. Temat szczególnie istotny teraz, gdy wirus zamknął nas w domach.
Jak możemy sami, w domowych warunkach zadbać o zdrowie naszych pociech i przy okazji sami świetnie się bawić?
Nie od dziś wiadomo, że ruch jest nieoceniony jeśli chcemy utrzymać zdrowie. Ćwiczenia z zakresu motoryki dużej w sposób najbardziej efektywny rozwijają układ nerwowy młodego człowieka.
Zanim dziecko posiądzie umięjętności w zakresie precyzyjnych ruchów dłoni, jakich wymaga np. chwytanie, pisanie, rysowanie czy zawiązywanie butów musi najpierw opanować koordynację dużych partii ciała.
Coraz częściej diagnozowane zaburzenia motoryczne to w dużej mierze efekt nowego stylu życia, jaki dzieci przejmują niestety od nas – rodziców. Ilość czasu jaki spędzamy przed komputerem często jest czasem “ukradzionym” fizycznej aktywności.
Trudna sytuacja z jaką wszyscy się teraz mierzymy czyli konieczność pozostania w domu z powodu koronawirusa, na pewno nam nie pomaga aby więcej się ruszać i zarażać ruchem swoje dzieci.
Jednak to, że nie pomaga nie musi oznaczać, że nic nie możemy z tym zrobić. Wystarczy trochę dobrych chęci i pomysł.
Poniżej podsuniemy Wam jeden z nich.
ZACHĘCAMY WAS DO ZABAWY Z PODUCHOPUZZLAMI
To nie są zwykłe poduszki. Ich kształt, rozmiar, kolory i wzory oraz możliwości wykorzystania sprawiają, że to świetna propozycja dla dzieciaków w różnym wieku.
Poduchopuzzle to pianka w obszyciu z bezpiecznej, atestowanej tkaniny. Nie mają żadnych ostrych krawędzi a ich wysokość (10 cm) dobrze izoluje od podłoża ale nie stanowi ryzyka przy ewentualnym upadku.
Zacznijmy od tego, do czego można je wykorzystać:
- z kilku połączonych poduch stworzysz barwną, miękką matę. Bezpiecznie możesz położyć na niej swojego maluszka. Może na niej próbować podnosić główkę, obracać się a nieco starsze podejmie naukę siadania. Różne wzory i faktura obszycia (np. połączenie gładkiej i pikowanej tkaniny) zachęcą dziecko do odkrywania nowości: będzie próbowało chwytać, raczkować i turlać się w interesującym je kierunku. To pierwsze ważne ćwiczenia z zakresu dużej motoryki.
- 2-3-latek będzie miał frajdę z pierwszych prób łączenia poduszek ze sobą.
Być może podejmie już wyzwanie aby budować z nich także przestrzenne budowle. Poduchopuzzle są dość duże (50 x 50 cm) ale lekkie więc dziecko w tym wieku poradzi sobie z ich podnoszeniem i przekładaniem.
- Wypustki są w takim rozmiarze, żeby idealnie wpasować się w rączkę małego budowniczego i wyprofilowane w taki sposób aby solidnie łączyły ze sobą, nie rozjeżdżały i stawiały pewien opór przy próbie rozłączenia. To kolejna porcja zdrowej gimnastyki dla Twojej pociechy.
- Starszaki matę z poduchopuzzli mogą wykorzystać do ćwiczeń gimnastycznych np. fikołków albo jako materac ochronny przy drabinkach czy ściance wspinaczkowej. Z pojedynczych poduch ułóżcie tor przeszkód. Taki slalom to dobra okazja do potrenowania zmysłu równowagi, poprawi gibkość i koordynację wzrokowo-ruchową.
A CO JEŚLI PODUCHOPUZZLE SIĘ POBRUDZĄ?
Spokojnie! Każdy pokrowiec można zdjąć i wyprać. Służy temu ukryty pod materiałową listwą zamek. Szyjemy je również w wersji wodoodpornej – przy najmłodszych dzieciach, warto ją rozważyć.
Pamiętajcie o ruchu każdego dnia!
Przekazujcie swoim zachowaniem dobre wzorce dzieciakom. Poduchopuzzle to tylko jedna z szeregu propozycji i jeśli przypadnie Wam do gustu, to będzie nam bardzo miło.
Trzymajmy się zdrowo!
Zapraszamy Cię do naszego sklepu.