7 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WYBIERAĆ DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA

Kasia • 20 marca 2022 r. 

OD jakiegoś czasu na rynku zabawek dla dzieci obserwujemy powrót do drewna. Wiele lat temu drewniane zabawki były obecne w każdym domu ponieważ nie było dostępnych wielu innych materiałów, z których można by je wyprodukować. Zapewne każdy z nas pamięta drewniane koniki na biegunach albo klocki. Wspominamy je z rozrzewnieniem a dziś z przyjemnością do nich powracamy. I to jest bardzo dobry trend!

Chłopczyk bawi się na białym stole drewnianą lawetą i samochodzikami

Poniżej siedem głównych powodów, dla których warto rozważyć zakup drewnianych zabawek.

1.Sprzyjają kreatywnej zabawie

Proste rozwiązania zazwyczaj są najbardziej trafne. Dokładnie tak samo jest w przypadku zabawek wykonanych z drewna.

Nieskomplikowane formy, prostota wykonania dają wyobraźni dziecka szerokie pole do popisu. A ta, według badań, jest kluczowa w rozwoju zdolności poznawczych. O tym, czy klocek będzie elementem wieży, składnikiem potrawy, ludzikiem czy częścią pojazdu decyduje dziecko. Tu nie ma gotowych scenariuszy, dziecko tworzy je samodzielnie i dzięki temu w naturalny sposób rozwija swoją kreatywność.

W odróżnieniu od plastikowych odpowiedników często wyposażonych w migające światełka, melodyjki czy baterie wprawiające zabawkę w ruch, zabawki z drewna angażują wszystkie zmysły dziecka, wyciszając je, pomagając się skoncentrować i odkrywać wciąż nowe zastosowania w długiej zabawie.

Przyjemne w dotyku drewno, łatwe do chwytania, dopasowane do dziecięcych rączek elementy fantastycznie ćwiczą tzw. małą motorykę dziecka, co jest dodatkową zaletą.

2. Drewniane zabawki są wytrzymałe

Drewno jest materiałem o wiele bardziej trwałym niż tworzywa sztuczne. Jest odporne na mechaniczne uszkodzenia, uderzenia i nacisk a starzejąc się nabiera pięknego wyglądu właściwie nie tracąc nic ze swoich pierwotnych właściwości. To oznacza, że zabawka wykonana z drewna posłuży na lata i skorzysta z niej również młodsze rodzeństwo.

Takie zabawki nie zawierają w sobie elektroniki, która łatwo może zostać uszkodzona.

3. Wybierając drewniane zabawki dbasz o środowisko naturalne

Drewno to materiał w stu procentach naturalny, który ulega całkowitej biodegradacji. Dzięki temu, że wybierzesz właśnie taką zabawkę zamiast wyprodukowanej z plastiku, będziesz mieć swój udział w ochronie natury i jednocześnie zaszczepisz swojemu dziecku te wartości, które dla ciebie są istotne.

Kupując wszechobecny plastik, który nie ulega całkowitej degradacji fundujemy naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom toksyczne zanieczyszczenie, które rujnuje ich życie.

Jako produkt ekologiczny, odnawialny i pozyskiwany w sposób zrównoważony, drewniane zabawki to zdecydowanie bardziej przyjazna dla środowiska opcja niż plastik.

4. Zabawki z drewna są bezpieczne dla dzieci

Drewniane zabawki pozbawiane są wszelkich ostrych krawędzi i kantów w procesie szlifowania. Są tak twarde i solidne, że trudno je połamać w zabawie nawet jeśli dziecko nimi rzuci. W sytuacji gdy uszkodzi się plastikową czy metalową zabawkę, odłamki mogą być niebezpieczne i zranić dziecko a małe elementy niosą ryzyko połknięcia.

Dzięki temu, że w drewnianych zabawkach nie ma żadnej elektroniki, nie ma możliwości aby np. rozlała się bateria.

5. Łatwo utrzymać higienę drewnianych zabawek

Zazwyczaj ich prosta forma ułatwia sprawę, bo mniejsza ilość zakrzywień i zakamarków to w efekcie mniejsza możliwość gromadzenia się brudu i łatwiejsze czyszczenie. Drewno samo w sobie ma właściwości antybakteryjne ale to nie oznacza, że możemy całkowicie pominąć tematu higieny użytkowania zabawek z drewna chociażby z uwagi na to, że dzieci często wkładają je do buzi.

Na bieżąco wystarczy przecierać zabawkę wilgotną, miękką ściereczką zwilżoną ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu np. mydła. Nie moczymy drewna, nie myjemy pod bieżącą wodą ani nie wyparzamy. Nie przyspieszamy również procesu schnięcia.

Jeśli potrzebujesz dokładniejszej dezynfekcji np. po chorobie dziecka możesz w bardzo prosty i tani sposób przygotować samodzielnie mieszankę octu spirytusowego,(100 ml) wody destylowanej (400 ml) i kilku kropli ulubionego olejku eterycznego. Takim płynem spryskaj zabawki a następnie przetrzyj i pozostaw do wyschnięcia. Nie obawiaj się o charakterystyczny zapach octu , który wywietrzeje po paru minutach.

Raz na jakiś czas możesz również zaimpregnować zabawki np. oliwą z oliwek, która świetnie zabezpieczy przed wnikaniem wilgoci.

6. Drewno jest ponadczasowe

Wygląd zabawek wykonanych z drewna, ich prostota sprawia, że są doskonałym elementem wystroju dziecięcego pokoju. Dodają mu charakterystycznego stylu skromnej, spokojnej elegancji i wrażenia przytulności. Idealnie wpisują się w trend „slow life”.

7. Drewniane zabawki są tanie

Być może jest to zaskakujące dla ciebie stwierdzenie, bo przecież początkowy koszt często jest wyższy jeśli porównamy go do zabawek wykonanych z plastiku lub metalu. Zauważ jednak, że żywotność drewna jest dużo większa a koszty eksploatacji plastikowej zabawki takie jak np. wymiana baterii  nie występują w przypadku zabawki drewnianej. W efekcie kupujesz zabawkę na lata, nie dokładając już nic w trakcie jej użytkowania.

PODSUMOWUJĄC:

Przyjemne w dotyku drewno to nie tylko antyalergiczny, ekologiczny ale też najbardziej wytrzymały materiał na zabawki dla dziecka. Mogą być intensywnie eksploatowane bez ryzyka uszkodzeń. Zabawki z drewna doskonale rozwijają wyobraźnię dziecka, a do tego są bardzo estetyczne i w stylowy sposób uzupełniają wystrój dziecięcego pokoju.

To oczywiście nie oznacza, że wszystkie ich odpowiedniki wykonane z tworzyw sztucznych są złe. Po prostu, warto przed zakupem zabawki ocenić ją pod kątem trwałości i wartości edukacyjnej i wybrać tę, która w możliwie największym stopniu spełni wasze wymagania.